سید محمد موسوی - رییس موسسه پیک شفا اصفهان
درمان کرونا با طب سنتی واقعیت دارد؟

آیا تاکنون کسی موفق به درمان کرونا ویروس شده است؟ داروی کرونا در طب سنتی وجود دارد؟ آیا طب سنتی به ما می‌گوید موارد بهداشتی را رعایت نکنیم و در قرنطینه نمانیم؟ از نظر طب سنتی مصرف گرمی جات برای مقابله با کرونا صحیح است؟

در ادامه با بایروز همراه باشید تا درمان قطعی کرونا از طریق طب سنتی را از زبان سید محمد موسوی، رییس موسسه پیک شفا اصفهان برای شما بازگو کنیم. به گفته ایشان مطالب بیان شده بر اساس مبانی طب سنتی و نسخه‌های بزرگترین حکمای طب در طول تاریخ، از جمله ابن سینا می‌باشد.

درمان کرونا در طب سنتی با 7 قدم

اگر کسی مبتلا به ویروس کرونا شد باید بداند که مانند همه بیماری‌های ویروسی قابل علاج است. حکمای قدیم با کلمه ویروس آشنا نبودند اما تحت عنوان عوامل غریبه یا همان عوامل خارجی به مقابله با آن می‌پرداختند. آنان سیستم ایمنی بدن را علیه عامل خارجی تقویت می‌کردند و در کنار سیستم ایمنی به ویروس حمله می‌کردند. این درمان‌ها بسیار موفق‌تر از درمان‌های طب جدید بوده است.

شاید برای بعضی قابل باور نباشد که یک بیماری که پزشکی از درمان آن عاجز است، چطور از طریق طب سنتی که ریشه در گذشته دارد درمان می‌شود. لازم است توجه فرمایید طب سنتی به معنای قدیمی بودن طب نیست، بلکه تفاوت طب سنتی و پزشکی مدرن در تفاوت ریشه‌ای نگاه این دو مکتب درمانی است. طب سنتی بر مبنای مزاج و پاکسازی یک بیماری را تحلیل می‌کند و درمان را نیز بر همین مبنا در نظر می‌گیرد. بنابراین طب سنتی یک طب کل‌نگر می‌باشد که به ریشه بیماری‌ها نگاه می‌کند.

در نقطه مقابل پزشکی به صورت جزء نگر و در قالب تخصص‌های مختلف به بدن انسان نگاه می‌کند. توصیه‌های بسیار متفاوت متخصص‌های مختلف برای یک شخص گویای جزء نگر بودن علم پزشکی می‌باشد. بنابراین کم نیست بیماری‌هایی که از نظر پزشکی غیر قابل درمان هستند و در طب سنتی به سادگی درمان می‌شوند.

البته این موارد به معنای نفی علم پزشکی و خدمات آن نیست. بلکه تمام علوم مختلف ابزاری برای خدمت به انسان هستند و عقل سلیم اینگونه حکم می‌کند که از مزایای تمام علوم بهره ببریم. اکنون نیز این توصیه‌های طب سنتی به معنای کنار گذاشتن توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان کشور نمی‌باشد. بلکه این توصیه‌ها را در کنار توصیه‌های پزشکی انجام دهید. در صورت ابتلا به این بیماری اولین قدم اطلاع به مسئولین بهداشت از طریق شماره‌های مربوطه است. همچنین در صورت وخامت حال شما ممکن است نیاز به بستری و استفاده از امکانات ICU باشد که در این مورد نیز با مسئولین وزارت بهداشت تماس حاصل فرمایید.

کسی که مبتلا به ویروس کرونا شده، باید علاوه بر رعایت توصیه‌های مربوط به پیشگیری بر مبنای طب سنتی، برای درمان این بیماری، 7 قدم زیر را به صورت دقیق و کامل انجام دهد:

قدم اول: جوشانده پایه ضد ویروس

آویشن، مرزنجوش، نیلوفر، چای کوهی، اسطوخودوس، گل ختمی، تخم گشنیز، پنیرک، قدومه، سه پستان
از هر کدام مساوی بگیرند و باهم مخلوط و با آسیاب برقی نیمکوب کنند. صبح و ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری آن را با 2 لیوان آب روی شعله ملایم بجوشانند تا یک لیوان بماند، صاف کنند و اگر خواستند کمی شیرین کرده و میل کنند.
توجه: به این نسخه می‌توان داروهای دیگری اضافه یا کم کرد.

قدم دوم:

عرق آویشن، عرق مرزنجوش، عرق نعناع را به تنهایی یا مخلوط باهم روزی 6 بار هر بار یک استکان بخورند. عرقیاتی مانند پونه، چای کوهی، اسطوخودوس، کاکوتی و زوفا نیز مفیدند و در صورت عدم دسترسی به عرقیات دمنوش گیاهان ذکر شده میل شود.

قدم سوم: شکستن تب بیمار مبتلا به کرونا

آب لیموشیرین، آب هندوانه و آب سیب هر کدام در دسترس بود به تنهایی یا با هم و یا مخلوط با عرق بید هر روز حداقل 6 استکان میل کنند. این آبمیوه‌ها ریه‌ها را در مقابل ویروس مقاوم می‌کنند و با کمک سایر داروها ویروس‌ها را در دستگاه گوارش نابود و تب را در هم می‌شکنند.

قدم چهارم: رژیم غذیی معتدل کننده مزاج

رژیم غذایی شامل سوپ سبزیجات با گوشت مرغ یا خروس خانگی یا بره باشد و از سبزیجاتی مانند گشنیز در غذاها زیاد استفاده شود
تذکر: از گرمی‌جاتی مانند سیاه‌دانه و عسل و دارچین و زنجفیل و جوشانده سیر و امثال آن پرهیز شود چون تب گرمای زیادی به بیمار تحمیل می‌کند و گرمی‌های مضاعف بیمار را خسته و ناتوان می‌سازد.

قدم پنجم: محل استراحت بیمار

در محل استراحت بیمار همواره گیاهانی مانند تخم گشنیز، آویشن، اوکالیپتوس، نعناع، مرزنجوش و اسطوخودوس و امثال آن جوشانده شود.

علاوه بر آن بخور هم برای پیشگیری و هم برای درمان اثرات فوق العاده‌ای دارد که توصیه می‌کنیم در انجام آن کوتاهی نفرمایید.

بخور با ایجاد گرما در بینی و دهان ویروس کرونا را از بین می‌برد. چون نقطه ضعف ویروس حرارت است (اشتباه نشود منظور حرارت مزاجی نیست). بخور تخم گشنیز، آویشن، مرزنجوش، اوکالیپتوس و امثال آن علاوه بر ایجاد گرما، ضد عفونی کننده و باز کننده سیستم هوایی برونش‌ها و باعث جذب اکسیژن بیشتر و ارسال آن به قلب است.

همچنین سعی کنید در این شرایط حساس با آب گرم وضو بگیرید.

قدم ششم: روغن مالی پیشنانی و سینوس‌ها

روغن سیاه دانه مرتب به پیشانی و سینوس های بینی بمالند

قدم هفتم: عدم مصرف روغن مایع و جامد نباتی

روغن‌های مایع و جامد نباتی را کنار بگذارید. شاید یکی از عمده‌ترین عامل افزایش بیماری‌ها در دوره ما همین باشد.

همانطور که با نسخه فوق سخت‌ترین آنفولانزاها مانند آنفولانزای خوکی و مشابه آن و حتی آنفولانزای پرندگان درمان شد کرونا هم به راحتی درمان می‌گردد.

درمان کرونا در طب سنتی هنگام بارداری

اگر خانمی هنگام بارداری دچار علایم کرونا شد همان نسخه ضد ویروس درمان کرونا در طبسنتی را اجرا کند. اما مقدار مصرف جوشانده را به نصف کاهش دهد یعنی بجای سه لیوان جوشانده یا دمنوش روزی سه استکان میل کند.

مصرف آب میوه‌هایی مانند آب سیب، آب هندوانه و آب مرکباتی مانند لیموشیرین، گریپ فروت و امثال آن را در دستور کار قرار دهند.

برای جلوگیری از یبوست از زنان باردار هنگام درمان کرونا به روش طب سنتی هلو و زردآلو (قیسی) و آلوی بخارا (آفتابی) را هر شب از هرکدام 5 عدد خیس کرده و روز بعد بخورد.

از مصرف مواد گرم و خشکی که متأسفانه برخی از اساتید تجویز می‌کنند اکیداً خودداری کنند. زنجبیل، سیاه دانه، مصطکی، فلفل، هل و امثال آن باعث خشکی بیشتر گلو و غلیظ شدن اخلاط در ریه شده و نفس تنگی را تشدید می‌کند.

خانم های باردار از بخورهایی که در درمان کرونا ذکر شد حتما استفاده کنند و با آب بخور غرغره هم بکنند.

درمان کرونا کودکان و کهنسالان در طب سنتی

تدابیر درمان کودکان همان درمان بیماری کرونا که ذکر شد. در بزرگسالان است با این تفاوت که در نوزادان بالای چهار ماه یک چهارم بزرگسالان و کودکان بالای دو سال یک سوم بزرگسالان و در کودکان بالای شش سال تا 10 سال یک دوم بزرگسالان و بالاتر از 10 سال همانند بزرگسالان می‌باشد.

در کهنسالان همان درمان عمومی بزرگسالان اجرا شود.

در همه سنین مبتلایان به کرونا از بخور و دستورات اصلاح هوا و مصرف آب میوه‌هایی مانند آب سیب و مرکباتی مانند گریپ فوروت و لیموشیرین و امثال آن استفاده کنند و از مواد تند و گرم و خشک بپرهیزند.

نمونه درمان موفق کرونا توسط نسخه استاد محمد موسوی

نمونه اول درمان کرونا با طب سنتی

گزارش یکی از ده‌ها مورد از موارد خاص مبتلا به بیماری کرونا که به روش درمانی استاد سید محمد موسوی درمان شده است.

بیمار خانم س.الف، 36 ساله از استان مازندران با شرایط جسمانی آسیب دیده (High risk) که به دلیل جراحی بای پس معده به مدت 10 سال دچار عوارض شدید جسمانی و عدم جذب شامل آنمی شدید (5 تا 6 Hb)، کمبود شدید ویتامین‌های ضروری، ضعف شدید جسمانی و ناتوانی سیستم دفاعی در مقابل عفونت و نیاز به تزریق خون هر سه تا شش ماه یکبار.

نامبرده با چند روز علائم خفیف آنفلوآنزا در روز جمعه 1398/12/23 دچار علائم شدید شامل تب و لرز، درد شدید جسمانی، التهاب حلق، سرفه ، درد قفسه سینه، تنگی نفس و ضعف جسمانی و تهوع و قی شد و از روز شنبه 1398/12/24 داوطلبانه درمان خود را به روش پیشنهادی استاد سید محمد موسوی آغاز نمود، با شروع درمان ادرار به شدت افزایش یافت و تعرق بیمار آغاز شد و پیشرفت علائم متوقف شد، پس از سه روز تب متوقف شد و با انجام تدابیر از روز چهارم تنفس به تدریج عادی و راه نفس باز شد، روز ششم دردهای جسمانی شروع به کاهش نمود و تنها علائم باقی مانده سرفه‌های گاه به گاه، ضعف جسمی و درد عضلانی قابل تحمل بود.
روز هفتم بیمار اظهار بهبودی کامل نمود و وارد دوره نقاهت گردید.

در طول این مدت تنها داروی شیمیایی که مورد استفاده قرار گرفت استامینوفن به دفعات خیلی کم در روز دوم برای کمک به کنترل تب شدید بوده است.

گزارشگر و مجری طرح: سید ایمان موسوی

داروهای گیاهی مصرف شده

 • جوشانده سعال 8 تا 10 لیوان
 • عرق آویشن، اسطوخودوس، مرزنجوش 4 تا 5 استکان
 • بخور سینوزیت
 • قدومه و بارهنگ
 • آب لیمو شیرین، پرتقال و گریپ‌فروت

نمونه دوم درمان کرونا با طب سنتی

درمان کرونا در طب سنتی
مرد 41 ساله که مبتلا به کرونا بود

نمونه سوم درمان کرونا با طب سنتی

درمان کرونا در طب سنتی
گزارش یکی از ده‌ها بیمار کرونایی درمان شده با طب سنتی

بازتاب داروی ایرانی کرونا در خبرگزاری نخله عراق

درمان کرونا در طب سنتی
درمان کرونا توسط سید محمد موسوی، حکیم مشهور ایرانی

تقویت ریه‌های تضعیف شده پس از درمان موفق کرونا با طب سنتی

کسانی که شفا یافته اند باید در تقویت ریه و سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس‌های سال بعد بکوشند.

 • هر روز سه قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و هنگام سحر یا صبح ناشتا کمی قبل از صبحانه میل کنند. یا بجای خاکشیر و آب جوش: قدومه، بالنگو، تخم شربتی، سه پستان (نیم کوب شده) به میزان یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آب جوش بریزند و پس از لعاب دادن هنگام سحر یا صبح زود ناشتا میل کنند.
 • اگر کسی بجای آب جوش 1.5 لیوان شیر غیرپاستوریزه (جوشیده) داغ شده را با خاکشیر مخلوط کند و هر روز سحر بخورد و بر آن مداومت کند دارای ریه‌ای بسیار قوی و مقاوم خواهد شد و خشکی و ضعف از او دور خواهد گردید. این دستوری برای تقویت کلیه و همه اعضای دیگر بدن هم هست.
 • اگر در طول سال با هر نوع سرماخوردگی و یا هر نوع بیماری ریه (غیر از سرطان ریه) مواجه شدند، این جوشاندنی را طبق دستور روزی سه بار بجوشانند و بخورند.
 • ترکیب جوشانده پایه ریه شامل: سنبل الطیب، کاکوتی، گل ختمی، پنیرک، آویشن، تخم کتان، رازیانه، مرزنجوش، قدومه، سه پستان، نعنا و اسطوخودوس به صورت مساوی تهیه و نیم کوب کنند، هر بار یک قاشق غذاخوری در 2 لیوان آب بجوشانند تا یک لیوان بماند صاف کرده و در صورتی که دیابت ندارند کمی شیرین کرده میل کنند.
 • از هر نوع داروی شیمیایی از قبیل آنتی‌بیوتیک، اسپری و داروهای ضد حساسیت پرهیز کنند. اجازه ندهید بچه‌های معصوم شما به محض سرماخوردگی با آنتی بیوتیک‌ها و سایر داروهای شیمیایی درمان شوند. تا در بزرگی ریه‌های قوی داشته باشند.
 • بطور کلی داروهای گرم و خشک یا سرد و خشک با توجه به مزاج ذاتی ریه مضر هستند مگر آنکه با مصلحاتی نرم کننده و در عین حال مقوی ریه اصلاح شده باشند.
 • آب یخ برای گلو، نای و آلات تنفس بالای ریه و مری و معده سخت زیان آور است. در طب سنتی حتی در تابستان داغ هم توصیه شده آب سرد را کم کم و جرعه جرعه بنوشند.
 • در هوای سرد کسانی که مستعد التهاب بینی و سینوزیت هستند با آب سرد وضو نگیرند و اگر حمام کردند بسرعت موهایشان را خشک کنند.
 • حداقل ماهی یک بار با کشیدن انفیه در بینی مجاری تنفسی خود را پاک کنند و خون را در عروق سینه و سر به جریان بیاندازند تا از بیماری‌های ریه و قلب و بیماری‌های مربوط به سر و سکته در امان بمانند. انفیه ترکیبی از کندش، تخم گشنیز و بنفشه است که به میزان مساوی مخلوط و پودر شده است.
 • از ورزش‌های مقوی ریه و قلب بهترین آن پارو زدن و قایقرانی است که بدن را در مقابل بیماری‌های فصل پاییز و زمستان مقاوم می‌سازد.
 • اگر سبک زندگی مردم اصلاح می‌شد اینقدر در مقابل بیماری‌ها آسیب پذیر نبودند. روغن‌های مایع و جامد و فست فودها و مواد غذایی کارخانه‌ای که در صدا و سیما تبلیغ می‌شود شایسته مردم ما با تمدن کهن نیست.
 • هر چقدر در مورد شیر پاستوریزه تبلیغات علمی کنند باید شیر را از گاوداری بگیرید و با چربی آن بجوشانید و مصرف کنید تا ریه‌های شما قوی گردد.

منبع: استاد سید محمد موسوی (با اندکی ویرایش توسط نویسنده)