رژیم گرفتن مضرتر از چاق بودن
رژیم نگیرید، چاق بمانید بهتر است!

تحقیقات جدید نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی شدید و غیر اصولی باعث اختلال در عملکرد میکروبیوم روده می‌شود و ضرر آن بیشتر از خود چاقی است.

همانطور که بارها شنیده‌اید چاق بودن باعث بیماری‌های بسیاری می‌شود. افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، سرطان، دیابت و … از عوارض چاق بودن است. اما رژیم غذایی سخت و شدید خطراتی به مراتب شدیدتر و کشنده‌تر از چاقی دارد. اما چرا؟ برای پاسخ به این سوال با بایروز همراه باشید.

رژیم گرفتن چه تغییراتی در بدن ایجاد می‌کند؟

معمولا افرادی که با تغییرات گسترده در رژیم غذایی خود، به سرعت وزن کم می‌کنند پس از مدتی با کنار گذاشتن این رژیم به وضعیت قبلی خود باز می‌گردند که نام آن را چرخه وزن یو یو گذاشته‌اند. نتایج مطالعات جدید که در مجله نیچر به چاپ رسیده است حاکی از آن است که این چرخه تغییرات بسیاری در بدن ایجاد می‌کند و بر فشار خون، قند خون، کلسترول و میکروبیوم اثر می‌گذارد.

۱- افزایش بیشتر وزن پس از قطع رژیم

تغییرات ایجاد شده در این چرخه ناشی از اختلالی است که در کار میکروبیوم ایجاد شده است. زمانی که فرد تغییر وزن می‌دهد میکروب‌های موجود در روده شروع به تغییر می‌کنند تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و تغییر نیاز به زمان دارد. مثلا بالا رفتن به میکروب‌های حامی بالا رفتن وزن، اجازه رشد می‌دهد.

حال زمانی که فرد با تغییر رژیم غذایی خود شروع به کاهش وزن می‌کند، میکروبیوم روده به آرامی شروع به تغییر خود برای رسیدن به شرایط کنونی می‌کند. اگر قبل از اینکه باکتری‌های روده خود را به وضعیت بعد از کاهش وزن برسانند، رژیم غذایی به حالت قبل برگردد و افزایش وزن اتفاق بیفتد، باکتری‌های حامی افزایش وزن رشد می‌کنند و باعث تسریع فرایند چاقی می‌شوند. در نتیجه فرد نسبت به قبل وزن بیشتری اضافه می‌کند.

۲- افسردگی و کاهش اعتماد به نفس

رژیم غذایی سخت باعث افسردگی و کاهش اعتماد به نفس می‌شود
رژیم غذایی سخت باعث افسردگی و کاهش اعتماد به نفس می‌شود

چرخه وزن یو یو در اثر رژیم‌های سخت همچنین می‌توان بر سلامت روان فرد نیز آسیب وارد کند. وقتی فرد با کاهش غذای خود و تحمل سختی آن، شاهد کاهش وزن خود نیست باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود و می‌تواند باعث افسردگی او شود.

۳- بیماری‌های قلبی و دیابت در اثر تشکیل چربی‌های مضر

یکی دیگر از اثرات خطرناک رژیم‌های سخت غذایی، تشکیل چربی‌های مضر است. برخی رژیم‌های غذایی غیراصولی موجب افزایش چربی‌های احشایی و اطراف شکم می‌شوند که خود باعث ترشح هورمون‌های مرتبط با بیماری دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود.

به گفته پژوهشگران، هربار که فرد از طریق رژیم‌های غذایی وزن خود را بالا و پایین می‌برد، حجم این چربی‌ها افزایش یافته و در نتیجه سلامت فرد بیش از زمانی که وزن خود راه کاهش نداده بود در معرض خطر قرار می‌گیرد.

بهترین راه کاهش وزن چیست؟

برای کاهش وزن به صورت اصولی و بدون ضرر کافی است با مراجعه به طبیب سنتی یا متخصص تغذیه، رژیم غذایی مناسب با طبع و نیاز بدن خود در پیش بگیرید و همواره به آن پایبند باشید. قاعدتا انسان برای طولانی مدت به یک رژیم غذایی سخت و طاقت فرسا نمی‌تواند پایبند بماند.

 رهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود..........رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود 

همچنین برای حفظ سلامتی و تعادل وزن خود، ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. فعالیت مناسب ورزشی علاوه بر سوزاندن کالری اضافی، موجب تنظیم هورمون‌ها و سلامت جسم و روان شما می‌شود.

در کنار موارد ذکر شده در صورت نیاز می‌توانید از محصولی کاملا گیاهی و طبیعی که پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی کشور برای چاقی به لاغری تولید کرده استفاده کنید تا علاوه بر کاهش وزن، از اثرات مثبت آن بر سلامتی خود بهره‌مند شوید. نام این محصول پودر لاغری گیاهی سوپر پلنت است در فروشگاه اینترنتی بایروز قابل تهیه می‌باشد.