روغن تخم کدو و درمان ریزش مو
آیا روغن تخم کدو باعث کنترل دی هیدرو تستوسترون و جلوگیری از ریزش مو می شود؟

DHT نام مختصر دی هیدرو تستوستيرون است که در واقع هورمونی است که با افزایش سن در مردان به وجود می‌آید. افزایش DHT بر روی فولیکول مو در پاپیلای پوستی تأثیر می‌گذارد ، بخشی که عامل رشد آن است. بنابراین ، هنگامی که یک مرد با طاسی الگوی مردانه مواجه می‌شود، دلیل آن افزایش DHT است.

امروزه داروهای مختلفی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد موهای ریخته شده پیشنهاد می‌شود که معروف‌ترین آن‌ها ماینوکسیدیل و فیناستراید هستند. این داروها علاوه بر تاثیرات مثبتی که در ابتدای مصرف دارند، باعث ایجاد عوارضی برای مصرف کننده می‌شوند. همچنین در صورت قطع مصرف این داروها ریزش مو شروع می‌شود.

امروزه تاثیرات داروهای طبیعی برای درمان بیماری‌های مختلف بر کسی پوشیده نیست. یکی از محصولاتی که از گذشته برای درمان ریزش مو پیشنهاد شده است روغن تخم کدو می‌باشد. اما آیا روغن تخم کدو باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شود؟ چگونه؟

بررسی علمی تاثیرات روغن تخم کدو

اگرچه هیچ مطالعه علمی به طور کامل تاثیر روغن بذر کدو بر ریزش مو را اثبات نمی‌کند، یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد مردانی که الگوی طاسی مردانه داشتند و مکمل دانه کدو تنبل را مصرف می‌کردند، نسبت به شرکت کنندگانی که از این مکمل استفاده نمی‌کردند (از یک دارونما استفاده میکردند)، ۳۰ درصد رشد مو بیشتری تجربه کردند. اگرچه در ابتدا این یک خبر شگفت انگیز است، اما روغن دانه‌های تخم کدو به تنهایی تست نشده‌اند بلکه با مواد دیگری مانند پودر ابریشم ذرت و پودر گوجه فرنگی مخلوط شدند. و در حالی که رشد ۳۰ درصد مو ممکن است به عنوان یک پیشرفت فوق العاده به نظر برسد، اما این مطالعه کوچک بود و فقط 100 مرد را شامل می شد.

آنچه می دانیم این است که روغن دانه کدو تنبل حاوی دلتا – 7 – استرول (یک استروئید) است. این استروئید در محل‌های گیرنده فولیکول‌های مو با DHT رقابت می‌کند و نشان داده شده است که از به وجود آمدن DHT جلوگیری کرده و مانع آسیب دیدن سلول‌ها می‌شود.

همچنین روغن تخم کدو تنبل حاوی مقدار زیادی بتا – سیتوسترول، آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب است که برای کمک به رشد مو نیز مفید هستند.

نحوه استفاده از روغن بذر کدو تنبل برای ریزش مو

اگر با ریزش مو دست و پنجه نرم کرده‌اید، تنها نیستید. دو سوم مردان در سراسر جهان از 35 سالگی دچار ریزش مو می‌شوند. با رسیدن به 50 سال ، بیش از 85 درصد افراد دچار نازک شدن قابل توجه مو می‌شوند. خبر خوب این است که اگر روغن کدو تنبل را امتحان کنید و صبور باشید، می‌توانید نتایج باورنکردنی را مشاهده کنید.

محبوب ترین روش برای استفاده از روغن دانه کدو تنبل برای ریزش مو، مصرف آن در مکمل است. آنها به طور سنتی در یک کپسول ژل فروخته می‌شوند. حتماً برچسب را بخوانید و دستورالعمل های ارائه شده را دنبال کنید. دوز معمول کپسول‌های دانه کدو تنبل یکی یا دو عدد از 1000 کپسول قدرت 1000 میلی گرم توسط دهان به دنبال وعده‌های غذایی شما (به طور سنتی سه بار در روز) است.

مهم است که به یاد داشته باشید که مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تنظیم نمی‌شوند، بنابراین کیفیت و دوز متفاوتی وجود خواهد داشت. حتماً دقت لازم را بکنید و مکمل‌های خود را از شرکت‌هایی با اعتبار عالی خریداری کنید.

روش دیگر برای استفاده از روغن تخم کدو، استفاده از آن به صورت خالص می‌باشد. شما می‌توانید روغن تخم کدو نوشاد را تهیه کرده و با استفاده روزانه ۳ مرتبه، هر بار ۱۰ قطره از مزایای این محصول بهره ببرید.

همچنین ، در صورت بروز هرگونه علائم حساسیت غذایی یا ناراحتی معده، فوراً مکمل‌ها را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

در حالی که هیچ تحقیق علمی به طور کامل اثبات نشده است که روغن بذر کدو تنبل می‌تواند از به وجود آمدن DHT جلوگیری کند، دلیل کافی برای این باور وجود دارد که حداقل ارزش امتحان کردن دارد. از آنجا که این یک درمان طبیعی است، شما خود را در معرض مواد شیمیایی اضافی قرار نمی‌دهید. اما مانند سایر درمان‌های ریزش مو، حتما به یاد داشته باشید که نتایج یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بلکه چندین هفته طول خواهد کشید تا اثرات مثبت آن را بر موهای خود مشاهده کنید.

اگر روغن دانه کدو تنبل را امتحان کرده‌اید، در قسمت نظرات تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: hairlossgeeks