دلایل ریزش مو
ریزش مو دارید؟ دلایل آن را بدانید!

ریزش روزانه تعدادی از تار مو طبیعی است، اما اگر بدن شما شروع به از دست دادن توده‌های مو کرده، باید نگران باشید. بیشتر مواقع ریزش حجم زیاد مو به دلیل رژیم غذایی یا مشکل در عملکرد کلی بدن است.

دلایل زیادی برای ریزش موهای شما وجود دارد. ممکن است شما به تازگی زایمان کرده‌اید، یا باردار هستید و بدن شما دچار تغییرات هورمونی شده است. یا ممکن است از بیماری تیروئید رنج ببرید. عفونت های پوست سر و یا استرس و افسردگی نیز می‌تواند عامل ریزش موهای شما بشوند. علل احتمالی دیگر شامل فشار خون بالا، سرطان، آرتروز و غیره است.

توصیه می‌شود با مراجعه به متخصص، وضعیت سلامت خود را به صورت علمی و با اطمینان خاطر پیگیری کنید، اما ما در این مقاله مواردی را که ممکن است در بدن شما رخ داده (و قابل کنترل توسط خود شما هستند) را بررسی می‌کنیم. بنابراین اگر به تازگی دچار ریزش مو شده‌اید، نگران نباشید و در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

بدن شما دچار کمبود پروتئین شده است

آیا رژیم غذایی شما فاقد پروتئین‌های اساسی است؟ پروتئین‌ها در ایجاد مو کمک می‌کنند. اگر وعده‌های غذایی شما پروتئین کافی ندارند، این احتمال وجود دارد که موهای شما از رشد متوقف شود، تغییر رنگ دهد و از بین برود. غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند شامل دانه و آجیل، تخم مرغ، لبنیات مانند شیر، پنیر و ماست، مرغ و فرآورده‌های ماهی می‌شوند.

قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا باعث می شود موهای شما به سرعت از بین برود
قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا باعث می شود موهای شما به سرعت از بین برود

استرس

اگر شرایط زندگی شما به گونه‌ای است که دچار استرس هستید، احتمالا ریزش مو زیادی تجربه می‌کنید. شغلی که باعث نگرانی و استرس شما می‌شود، از دست دادن یکی از نزدیکان یا دوستان و بسیاری از اتفاقات دیگر می‌توانند عامل ایجاد استرس در زندگی ما باشند. اما خبر خوب اینکه این یک وضعیت دائمی نیست. اگر عامل استرس برطرف شود، موهایی که از دست داده‌اید قابل بازیابی و رشد مجدد می‌باشند.

استفاده از مواد و روش‌های نامناسب برای سلامتی موها

شما ممکن است از محصولات خشن روی موهای خود استفاده کرده باشید (یا هنوز هم از آن استفاده می کنید). استفاده از مواد شیمیایی حالت دهنده یا صاف کننده مو و استفاده از گرما روی مو باعث آسیب به فولیکول‌های آن می‌شود و خطر ریزش مو را افزایش می‌دهد. استفاده از این مواد و روش‌ها ممکن است باعث شود که به طور موقت احساس خوبی داشته باشید و خوب به نظر برسید، اما پس از مدتی استفاده، تأثیر منفی خود را نشان می‌دهند. از این روش‌ها اجتناب کنید و به جای آن از تکنیک‌های جایگزین استفاده کنید. اگر مقالات بایروز را دنبال کنید، با انواع مواد طبیعی و روش‌های بی‌خطر برای زیبایی و شستشوی و مو آشنا می‌شوید.

کمبود آهن

کارشناسان می‌گویند زنان بین 19 تا 50 سال باید روزانه 18 میلی‌گرم آهن مصرف کنند
کارشناسان می‌گویند زنان بین 19 تا 50 سال باید روزانه 18 میلی‌گرم آهن مصرف کنند

اگر غذاهای سرشار از آهن مانند، سبزیجات با برگ سبز تیره، شکلات تیره، سویا، عدس، توفو، گوشت ارگان و غیره مصرف نمی‌کنید، ممکن است موهای خود را از دست بدهید. کارشناسان می‌گویند زنان بین 19 تا 50 سال باید روزانه 18 میلی‌گرم آهن مصرف کنند. غذاهای غنی از آهن را در رژیم غذایی خود بیفزایید و پس از مدت کوتاهی تفاوت در سلامتی موهای خود را ببینید.


منبع: indianexpress