خواص هل
خواص اثبات شده هل را بشناسید

قبل از اینکه به خواص هل اشاره‌کنیم؛ ابتدا باید بدانید که هل چیست. هل از جمله ادویه‌جات معطر است که امروزه به‌عنوان ملکه ادویه‌ها شناخته می‌شود. همانطور که می‌دانید از این ادویه بخاطر عطر آن در شیرینی‌جات بیشتر استفاده می‌کنند.

اگر شما از ادویه هل در برنامه غذایی روزانه‌تان استفاده‌کنید؛ انواع ویتامین‌های A، C، ب1، ب6، و ب ۳ را کسب می‌کنید. به طوری که با مصرف هل؛ آهن، فسفر و کلسیم بدن‌تان تامین می‌شود. به نظر شما ادویه هل علاوه‌بر عطر و ویتامین‌ها، خواص دیگری هم دارد؟

ما به شما می‌گوییم که هل خواص دارویی و درمانی زیادی دارد. از جمله فواید هل می‌توان به درمان بیماری‌هایی همچون دیابت و فشار خون با استفاده از این ادویه اشاره کرد. البته ادویه هل خواص و فواید درمانی دیگری هم دارد که در‌ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

پوستی روشن و شفاف با ماسک هل داشته باشید

شاید این روزها یکی از دغدغه‌های شما مثل بسیاری از مردم سلامت و زیبایی پوستتان باشد. یکی از ادویه‌جاتی که نگرانی شما را نسبت به روشنی پوستتان از بین می‌برد؛ هل است. از جمله مهم‌ترین خواص هل، خاصیت ضد باکتریال این نوع از ادویه است.

وقتی که در برنامه غذایی‌تان از هل استفاده‌کنید یا این ادویه را با عسل ترکیب‌کرده و به صورت ماسک روی پوستتان امتحان کنید؛ خاصیت روشن‌کننده و افزایش سلامتی پوست با هل را خواهید دید. تازه اگر پوست شما لکه یا جای‌جوش داشته‌باشد؛ با این ماسک از بین می‌روند.

موهایتان را با هل تقویت کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که هیچ درمان و شامپویی مشکلات موهای شما را مثل ریزش یا شکنندگی برطرف نمی‌کند؛ از ترکیب پودر هل و آب استفاده‌کنید. چرا که ادویه هل خاصیت آنتی‌اکسیدان دارد. شاید بپرسید تاثیر آنتی‌اکسیدان هل بر مو چیست.

در جواب به سوال شما می‌گوییم که آنتی‌اکسیدان موجود در هل باعث تقویت ریشه مو می‌شود و از بروز شکنندگی و ریزش جلوگیری می‌کند. تازه از دیگر فواید هل می‌توان به از بین‌بردن عفونت‌های پوست سر هم اشاره کرد. بنابراین کافی‌است پیش از استفاده از شامپو، موهای خود را با مقداری هل مخلوط‌شده با آب بشویید.

خواص هل

با مصرف هل قلبی سالم داشته باشید

امروزه با‌توجه به مشکلات و دغدغه‌های زیاد افراد در زندگی، مشکلات قلبی و عروقی هم زیاد شده‌است. یکی از خواص هل، دقیقاً مربوط به سلامت قلب است. چندی پیش دانشمندان متوجه‌شده‌اند که با هل می‌توان کلسترول خود را کنترل‌کرد.

این نتیجه از یک آزمایش بر موش‌هایی که غذاهای چرب مصرف کرده‌بودند؛ به دست آمد. بنابراین در صورت استفاده از ادویه هل در غذاها و میان‌وعده‌های خود، دیگر نگران کلسترول و مشکلات قلبی نباشید. چرا که مواد‌مغذی در این ادویه باعث ایجاد شرایط عادی برای ضربان قلب شما هم می‌شود.

دیگر نگران مشکلات گوارشی و معدوی خود نباشید

از جمله رایج‌ترین بیماری‌های امروزی می‌توان به رفلکس اسید معده، سوزش سر دل، اسهال و مشکلات گوارشی و معدوی اشاره‌کرد. بعضی از این بیماری‌ها بخاطر عدم‌آرامش و استرس است. به همین دلیل با داروها و درمان‌های مختلف برطرف نمی‌شوند.

اما در اینجا یک راهکار بی‌نظیر به شما می‌دهیم. درست است؛ استفاده از ادویه هل را در برنامه غذایی خود افزایش‌دهید. چرا که یکی از خواص علمی هل این‌است که ترشح اسید معده را بیشتر می‌کند و باعث هضم مناسب غذا می‌شود.

طوری که با استفاده از هل دیگر دچار مشکلات گوارشی و معدوی نخواهید‌شد. تازه این ادویه خاصیت ضد‌افسردگی هم دارد. یعنی مشکل شما را از ریشه حل می‌کند. اگر روزانه چای‌هل یا دمنوش‌هل مصرف کنید؛ بسیاری از نشانه‌های افسردگی و استرس در شما برطرف می‌شود و اصلاً با بیماری‌های معدوی که ناشی از افسردگی و استرس است؛ رو به‌رو نخواهید‌شد.

برای بیماری‌های تنفسی‌تان از دارو استفاده نکنید

یکی از مهم‌ترین خواص علمی هل، گردش خون مناسب در بدن است. این خاصیت باعث می‌شود که گردش خون حتی در ریه هم بهتر باشد و تنفس آسان‌تر شود. بنابراین اگر درگیر مشکلات تنفسی مثل تنگی‌نفس یا آسم هستید؛ بدون استفاده از دارو و با مصرف هل در برنامه غذایی‌تان تنفسی آسان خواهید‌داشت.

تازه، خوردن چایی‌هل یا دمنوش‌هل موجب نرم‌شدن گلو می‌شود. به همین دلیل اگر دچار گلودرد هستید؛ روزانه از این دو مورد استفاده‌کنید. همچنین اگر از هل، دارچین و عسل برای درمان گلودردتان استفاده کنید؛ نه تنها درد بلکه عفونت‌های گلو هم از بین می‌رود.

فواید هل

چربی سوزی و لاغری با هل

اگر از آن دسته کسانی هستید که همه راه‌های تناسب اندام را امتحان کرده و نتیجه‌ای نگرفته‌اید؛ هل را به برنامه غذایی خود اضافه‌کنید. چرا که ادویه هل فیبر زیادی دارد و اگر از آن استفاده‌کنید؛ اشتهای شما کاهش پیدا‌کرده و به مرور لاغر می‌شوید.

تازه خوب‌است بدانید که یکی از فواید هل، وجود ملاتونین در این ادویه است. شاید به این فکر‌کنید که ملاتونین چه تاثیری در لاغری دارد؟ باید بگوییم که ملاتونین باعث چربی‌سوزی می‌شود. بنابراین با استفاده از هل هم‌زمان با کاهش اشتها، چربی‌سوزی خواهید‌داشت.

اما نکته مهم این‌است که چطور از هل استفاده‌کنید که نتیجه بیشتری از آن بگیرید. بهترین راه مصرف هل این‌است که روزانه مقداری هل را در چایی یا قهوه عصرانه خود بریزید. در‌غیر‌این صورت دمنوش هل هم بسیار خوشمزه و اثربخش است.

ملکه ادویه‌ها، ضامن سلامتی شما است

تا اینجا بسیاری از خواص علمی هل و فواید درمانی آن را گفتیم که بدانید این ادویه علاوه بر عطر خوش، بسیار مفید است. اما علاوه‌بر تمام آنچه گفته‌شد؛ ادویه هل خواص دیگری مثل درمان سکسکه، جلوگیری از ابتلا به سرطان و دیابت، تامین سلامت دهان و دندان، درمان تهوع و استفراغ و بسیاری موارد دیگر دارد.

توجه‌کنید که عطر خوش ادویه هل تنها برای غذا و دمنوش نیست؛ بلکه باعث خوش‌بویی دهان شما هم می‌شود. بنابراین دیگر از داروهای خوشبوکننده استفاده‌نکنید. حالا دانستید که دلیل نام‌گذاری این ادویه به عنوان ملکه ادویه‌ها، علاوه بر خوش‌بویی، خواص علمی هل هم هست.