کاربرد هل در آشپزی
چند ایده برای خوشمزه تر کردن غذا با هل

شاید بارها شده‌است که به مهمانی رفته‌اید و در بدو ورود عطر بی‌نظیر غذای میزبان، اشتهای شما را چندین برابر کرده‌است. در این شرایط با خودتان فکر‌کرده‌اید که بانوی خانه چه دست‌پخت خوبی دارد و به او غبطه‌خورده‌اید.

در اینجا می‌خواهیم به شما بگوییم که دلیل عطر خوش بعضی از غذاها چیست و چگونه غذای‌تان را خوش طعم و خوش عطر کنید. یکی از دلایل اصلی طعم و عطر غذاها استفاده از ادویه‌جات است. ادویه مناسب هر غذا متفاوت است اما ملکه ادویه‌ها، علاوه بر طعم، عطر بسیار خوشی دارد که بسیاری از غذاها با آن خوشمزه‌تر می‌شوند.

شاید بپرسید ملکه ادویه‌ها کدام ادویه است؟ در جواب شما می‌گوییم که ادویه هل بخاطر عطر و طعم بی نظیرش، امروزه عنوان ملکه را بین ادویه‌ها گرفته‌است. اما در ادامه طرز استفاده و کاربرد هل را در غذاهای مختلف برای شما توضیح می‌دهیم. به‌طوری که بعد از این مهمانان شما هم از عطر خوش غذای‌تان شگفت‌زده شوند.

پلویی خوش طعم و خوش عطر با ادویه هل بپزید

اینکه پلو شما کشت شمال باشد یا جنوب زمانی بی‌معنا می‌شود که با ترفندهای آشپزی و استفاده از ادویه هل پلوی خود را خوش‌طعم و خوش‌عطر کنید. شاید شما هم مثل خیلی از افراد نمی‌دانید که چطور پلویی با عطر هل را بپزید.

نگران‌نباشید چون کار خیلی آسانی است. زمانی که آب پلوی خود را روی اجاق می‌گذارید؛ وقتی که آب در حال جوش است؛ کمی هل به آن اضافه‌کنید. بعد از یک دقیقه که هل در آب جوشیده‌شد؛ برنج را اضافه‌کرده و در‌نهایت پلویی با عطر و طعم هل داشته‌باشید.

نکته مهم درباره کاربرد هل در پخت پلو این‌است که به صورت‌های مختلف می‌توانید از این ادویه استفاده‌کنید. به‌عنوان مثال دانه‌های هل را چند برش داده و چند دانه درون آب بیندازید. از پودر یا عرق هل استفاده‌کنید. در هر صورت عطر خوش هل در پلوی شما، ضمن افزایش اشتهای خانواده بسیار غذا را خوش طعم می‌کند.

کاربرد هل در آشپزی
کاربرد هل در آشپزی

بوی بد مرغ را در غذای‌تان با هل از بین ببرید

یکی دیگر از کاربردهای هل در آشپزی، از بین‌بردن بوی بد مرغ است. شاید شما هم بارها با این مشکل مواجه شده‌اید که نمی‌دانید بوی بد مرغ را چطور از بین‌ببرید. به همین خاطر در اینجا بهترین راهکار را به شما می‌گوییم.

برای پخت مرغ می‌توانید آن را مدتی در ترکیبی از هل و فلفل بخوابانید. سپس مرغتان را به هر شکلی که می‌خواهید؛ بپزید. در این زمان خواهید‌دید که علاوه‌بر عطر‌خوش مرغ، فضای آشپزخانه و منزل هم بسیار خوش‌بو شده‌است. تازه با این کار خانواده شما دیگر بخاطر بوی بد مرغ ایراد نمی‌گیرند.

از دانه هل برای طعم‌خوش در غذاها استفاده کنید

این روزها یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مادران بدغذایی بچه‌ها و همسران آن‌ها است. مثلاً یکی از غذاهایی که تعداد زیادی از بچه‌ها از خوردن آن اجتناب می‌کنند؛ سوپ است. اما به عنوان مادر یک خانواده نگران‌نباشید. کافی‌است سوپ شما بو و طعم خوشی داشته‌باشد.

یکی از راه‌های خوش‌طعم‌شدن غذاهایی مثل سوپ، پاته، خورشت وغیره استفاده از هل در آشپزی است. اگر در این غذاها چند دانه هل را برش‌داده و بیندازید؛ طعم هل در آن‌ها حل می‌شود و غذایی خوشمزه خواهید‌داشت.

عطر و طعمی خوش در دسرها

شاید توجه کرده‌اید که شیرینی بعضی از شیرینی‌فروش‌ها طعم و عطر بهتری نسبت به دیگر مغازه‌ها دارد. گاهی حتی این عطر و طعم شیرینی‌ها مشتریان زیادی را به مغازه آن‌ها جذب می‌کند. اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم؛ شما هم می‌توانید شیرینی و دسرهای خوشمزه در خانه تهیه‌کنید.

در تهیه دسرهای خانگی مثل فرنی، شیرینی، حلوا وغیره کافی‌است مقداری دانه هل یا عرق هل استفاده‌کنید. البته دقت‌کنید که مقدار هل مصرفی در دسرها باید متناسب با دیگر ادویه‌ها باشد. چون که ممکن‌است مقدار زیاد آن طعم دسر را از بین‌ببرد.

ادویه هل برای خوش‌طعم کردن غذاها
ادویه هل برای خوش‌طعم کردن غذاها

در مرباهای خانگی هل بریزید

یکی‌دیگر از کاربردهای هل، استفاده از این ادویه در مرباها است. وقتی که در مربای خانگی خود هنگام تهیه، از هل استفاده‌کنید؛ مربایی خوش‌عطر و خوش‌طعم خواهید‌داشت. تازه ادویه هل خاصیت ضد گلو‌درد هم دارد.

بخاطر همین اگر کسی در خانواده شما بخاطر مشکلات تنفسی مربا نمی‌خورد؛ با استفاده از هل در مرباها دیگر نگران‌نباشید. وقتی که مربایی با طعم هل در صبحانه خود قرار‌دهید؛ هیچکس در خانواده شما دچار افسردگی نخواهد‌شد. چون که هل دارای مواد مغذی است که آرامش زیادی در جسم و روح ایجاد می‌کند.

کاربرد هل در غذاهای سبزیجاتی چیست؟

فرزندان شما هم با بوی سبزیجات در غذاها و خورشت‌ها مشکل‌دارند؟ بخاطر بوی سبزیجات نمی‌توانید برای خانواده قرمه‌سبزی بپزید؟ افراد زیادی هستند که از بوی سبزیجات خوششان نمی‌آید. بخاطر همین غذاهای مفید و خوشمزه سبزیجاتی را نمی‌خورند.

در این شرایط به شما می‌گوییم که برای از بین‌بردن بوی سبزیجات، چند دانه هل در خورشت یا غذای خود بیندازید. یا اگر وجود دانه‌های هل در غذا را دوست‌ندارید؛ از عرق یا پودر ادویه هل استفاده‌کنید. در‌هر‌صورت با استفاده از هل در آشپزی‌تان باعث می‌شوید که بوی سبزیجات در دهانتان هم باقی نماند. بلکه دهان شما پس از صرف غذا بوی هل خواهد‌داشت و در صحبت با دیگران، کسی اذیت نمی‌شود.

در آخر

در پایان خوب‌است بدانید که با استفاده از هل در غذاها، دسرها، بستنی‌ها وغیره نه تنها عطر و طعمی خوش را تجربه می‌کنید؛ بلکه از خواص ادویه هل همچون درمان مشکلات گوارشی، درمان مشکلات قلبی و عروقی، جلوگیری از ابتلا به سرطان وغیره بهره‌مند می‌شوید.

به‌طوری که با‌استفاده از هل در آشپزی، دیگر هیچ‌یک از اعضای خانواده بعد از صرف غذا دچار مشکلات معدوی مثل سوزش سر دل و ترشح زیاد اسید نمی‌شود. کافی‌است که ادویه هل را با مراجعه به سایت بایروز در زمانی کوتاه بخرید و خوشمزه‌ترین غذاها را بپزید.


سوالاتی که در این مطلب پاسخ داده شده