هشدار تغذیه ناسالم به روزه داران
هشدار تغذیه ناسالم به روزه داران

قرن‌هاست علما و حکمای مسلمان ما در مورد چگونگی تغذیه سلامت‌محور در ماه رمضان سخن گفته‌اند اما هرگز نمی‌دانستند که روزی غذاهای آلوده‌ای الگوی تغذیه مسلمانان شود که آثار مرگبار آن در این ماه تشدید گردد!

روزه داران محترم توجه کنید چون اخلاط بد در این ماه در بدن می‌سوزد و خاکستر می‌شود در نتیجه بدن برای جبران آنچه تحلیل رفته و سوخته، قدرت نیروی جاذبه را چند برابر افزایش می‌دهد. با این حساب اگر سمومی همراه غذا وارد دستگاه گوارش شود، بیشتر و مؤثرتر از قبل جذب شده و با نفوذ شدید در بافت‌های گرسنه مایه بیماری‌هایی همچون سرطان می‌شود.

تصور کنید غذاهای حاوی انواع سموم مانند روغن‌های مایع و جامد حاوی پالم، تراریخته‌ها، محصولات پاستوریزه، محصولات غذایی کارخانه‌ای، فست فودها، دلسترها، نوشابه‌ها، آبمیوه‌های بسته‌بندی شده، شکلات‌ها، شیرینیجات قنادی و … چه بلایی بر سر روزه داران می‌آورد!

آثار روزه داری تا داخل سیتوپلاسم سلول نفوذ می‌کند و با آتش زدن اخلاط بد عمیق‌ترین نقاط بدن را از لحاظ خلطی پاکسازی می‌کند (این پاکسازی اخلاط است) در حالی که مواد مضر کیفی که با اخلاط وارد عمیق‌ترین نقاط یعنی داخل سلول می‌شود، با روزه داری تنها پاک نمی‌شود بلکه عواقب وخیمی هم ببار می‌آورد.

این نیروهای کیفی منبعث از غذاهای نیک در ماه رمضان باید همراه با اخلاط سالم پروتئین‌های داخل سلول را به شکل طبیعی بسازند و ارواح داخل سلولی را به کنترل فرایند سلولی بگمارند تا سرطان‌ها که بالندگی خود را از داخل سلول آغاز می‌کنند در نطفه خفه شوند و این مهم فراهم نمی‌شود مگر آن که سبک تغذیه در ماه رمضان با تفاوتی فاحش نسبت به ماه‌های قبل رعایت گردد.

شاید بعد از رعایت سبک تغذیه در ماه رمضان، روزه داران در ماه‌های بعد نیز بیشتر به سلامت غذای خود اهتمام ورزند.

روزه داران عزیز!

بیایید حداقل در ماه مبارک رمضان از مصرف غذاهای فوق (غذاهای ناسالم) خودداری کنیم. اگر گرانتر و پرهزینه هم باشد در عوض تا سال بعد هزینه‌های بیمارستانی نخواهید داشت. شاید با این کار (رعایت سبک تغذیه سالم) سلامتی شایسته جامعه اسلامی شکل گیرد و راهی گشوده شود و فرهنگ تغذیه ملی و اسلامی احیا گردد.


منبع: پیک شفا – سید محمد موسوی