قارچ گانودرما
قارچ گانودرما خوراکی معجزه گر، حقیقت یا تبلیغات دروغ؟!

گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما یا قارچ ری‌شی (نام علمی: Ganoderma lucidum) قارچی یک‌ساله از تیره تابان‌پوستان (Ganodermataceae) است که طب سنتی چینی مصرف دارویی دارد. نام محلی و رسمی این قارچ در چین، لینگ زی؛ در ژاپن، ری‌شی و در کره، یونگ زهی می‌باشد.

پیشگیری و درمان طیف زیادی از بیماری‌ها از جمله سرطان، ام اس، افسردگی و خستگی، سلامت قلب، کبد چرب، مشکلات پوستی از جمله پسوریازیس، قوای جنسی و … توسط این قارچ در اینترنت بسیار تبلیغ می‌شود. متاسفانه بعضی سایت‌ها و صفحه‌ها در شبکه‌های اجتماعی با هر ترفند و موضوعی به دنبال جذب مخاطب و کسب در‌آمد هستند. یکی از موضوعات پرطرفدار، درمان‌های شفابخش و ساده است که همواره افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. اما در این مورد واقعیت چیست؟ در ادامه مطلب نظر طب سنتی و پژوهشگران طب نوین را در ین رابطه خواهیم دید.

نظر استاد محمد موسوی

استاد سید محمد موسوی
استاد سید محمد موسوی

تبلیغاتی که در مورد قارچ گانودرما به عنوان گیاه پادشاهان یا پادشاه گیاهان در شبکه های مجازی پخش می شود صحت ندارد! مانورهای وحشتناکی در فضای مجازی در مورد خواص برخی گیاهان دارویی پخش می‌شود که هر از گاهی مردم را به وسوسه می‌اندازد.

باید توجه داشت که درمان واقعی مبتنی بر تک داروها نیست. درمان عبارت است از:

  1. شناخت بیماری و علت آن که این شناخت توسط حکیم با تجربه با تکیه بر شرح حال مفصل از بیمار صورت می گیرد.
  2. روش درمان بر اساس شناخت بیماری صورت می پذیرد؛ شناخت بیماری و علت آن روش درمان را برای یک طبیب با تجربه و کاربلد مشخص می کند

هیچ وقت یک دارو بدون یک روش درمان درست، معجزه نمی‌کند. اگر یک داروی منفرد بیماری‌های مختلف را درمان می‌کرد، هیچگاه دانشمندان علوم طبی از هزاران سال پیش به دنبال داروهای ترکیبی نمی‌رفتند، هیچگاه رژیم غذایی ارائه نمی‌کردند. هیچگاه روش‌های درمانی متعدد را تجربه نمی‌کردند. یک روش حکیمانه برای درمان بیماری ممکن است چند روز و در مواردی چند ماه و گاه چند سال طول بکشد که ریشه بیماری را بخشکاند.

پس مردم دقت کنند و اینقدر از این سوراخ‌های مار، گزیده نشوند! این تبلیغات معجزه‌گونه همواره بخاطر سودجویی بوده و زیربنای علمی نداشته و نخواهد داشت. تأییده وزارت بهداشت هم ملاک معجزه بودن قارچ گانودرما نیست بلکه برعکس باید در خوب بودن آن تردید کرد.

داروهای انفرادی محکوم به ایجاد عوارض هستند مگر آن که مصرف آن‌ها به مقدار و دفعات کم خورده شود. خواه این داروها گیاهی باشند خواه شیمیایی.

شاید تعداد داروهای تکی در طب سنتی که عوارض خاصی نداشته باشند یا کم عارضه باشند خیلی محدود باشد و تازه با داروی انفرادی همانطور که ذکر شد نمی‌شود بر بیمارهای فراوان زمان ما غلبه کرد.

گانودرما از نظر پژوهشگران طب نوین

این قارچ بر مبنای تست‌های بالینی خواص خوبی در زمینه پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن از خود نشان داده است. اما نکته مهم اینجاست که نباید فریب تبلیغات زیاد و اغراق در فضای مجازی رو خورد. بهترین مواد غذایی اگر زیاد مصرف شوند عواض مخصوص خود را در بدن مصرف کننده بروز می‌دهند.

قهوه گانودرما

کسانی که می‌خواهند در کنار مصرف قهوه، از مزایای گانودرما نیز استفاده کنند، از این نوشیدنی استفاده می‌کنند.

قهوه گانودرما نوشیدنی است که برخی از طرفداران آن می گویند طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه می دهد ولی بیشتر، توسط افرادی استفاده می شود که دوست دارند میزان مصرف روزانه قهوه خود را کاهش دهند و در کنار آن از مزایای سلامتی بی شمار گانودرما بهره مند شوند.

قهوه گانودرما
قهوه گانودرما

تولید کنندگان و فروشندگان این قهوه‌ها ادعاهای فراوانی درباره خواص آن‌ها دارند. گرچه هیچ منبع موثق عملی هنوز این مطالب را تایید نکرده است و صرفا بر اساس گفته‌های مصرف کنندگان و تبلیغ‌کنندگان در فضای مجازی است. گرچه تحقیقات اولیه در زمینه گانودرما نشان می‌دهد این قارچ به تنهایی مزایای سلامتی خاصی دارد.

از طرف دیگر تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قهوه در کنار اثرات مفیدی که دارد می‌تواند عوارضی همچون افزایش فشار خون بالا (یکی از عوامل مهم بیماری‌های قلبی) به همراه داشته باشد. از طرفی گفته می‌شود مصرف گانودرما برای فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی مفید است.

بنابراین این احتمال وجود دارد ترکیب این دو ماده که قهوه گانودرما نام دارد، می‌تواند خواص مفیدی از خود نشان دهد و برخی عوارض مصرف قهوه برای کسانی که از این نوشیدنی به تنهایی استفاده می‌کنند را نداشته باشد.

نتیجه گیری

هر خوراکی و ماده طبیعی در کنار خواص بسیاری که دارد، عوارض خودش را به دنبال دارد. از طرفی هیچ ماده غذایی نمی‌تواند طیف زیادی از بیماری‌ها را برای افراد مناطق مختلف با مزاج‌های مختلف درمان یا کاهش دهد. بهتر است به جای توجه به بازاریابان و فروشندگان محصولات غذایی و درمانی، منتظر نظرات کارشناسی محققان و حکمای جامعه باشیم و با مصرف بی‌جا و زیاد مواد مختلف به سلامتی خود و عزیزانمان آسیب نزنیم.

از طرفی پذیرش روش‌ها و مواد غذایی و درمانی جدید، هیچ منافاتی با طب سنتی و تغذیه سالم ندارد و هیچ‌گاه نباید در برابر محصولات جدید بدون تحقیق و بررسی مخالفت کرد.

برای خرید قهوه گانودرما می‌توانید از فروشگاه اینترنتی بای روز استفاده کنید. اگر تجربه استفاده از گانودرما دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید.


منبع: استاد سید محمد موسوی – ویکیپدیا – خبرگزاری صدا و سیما